site stats

کلیک جهان گردش  + دیار آشنا، نشریه ای نو در صنعت گردشگری ایران _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - دیار آشنا، نشریه ای نو در صنعت گردشگری ایران 
 

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:یوش روستایی برای همه فصول

تاریخ انتشار:۹۴/۰۴/۳۱

یوش روستایی برای همه فصول

حمید رضا قاسمی نژاد

می ­تراود مهتاب، می­درخشد شب­ تاب

نیست یک دم شکند خواب به چشم کس و لیک؛

غم این خفته چند، خواب در چشم ترم می­ شکند

شمال ایران در ایام تابستان مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرد. شاید گرمی هوا در این مناطق با زدن تنی بر آب به دست فراموشی سپرده شود و یا خنکای جنگلی شمال کشور٬ خستگی مدت‌ها کار و تلاش و یکنواختی زندگی ماشینی را از تن‌تان بیرون ببرد.   

مجله ایرانگردی دیار آشنا/ اردیبهشت و خرداد- تیر و مرداد ۹۴/ سال دوم / شماره ۳و۴ / صفحه ۲۶

سفری به زادگاه نیمای ایران

وقتی به روستای یوش و طبیعت اطرافش می­روی، احساسی قوی از آرامش و سرخوشی به انسان دست می­دهد و وقتی برمی­گردی گویی از بهشت به زمین برگشته‌ای.

یوش روستایی است زیبا با طبیعتی بکر و سکوتی کم­نظیر از توابع بلده شهرستان نور در استان مازندران. این روستا به دلیل آن‌که زادگاه و مدفن نیما یوشیج؛ پدر شعر نو فارسی است، از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. به درستی هنوز هم می­توان تأثیر حضور نیما و فضای شعرگونه و مهتاب­وار حاکم بر روستا را حس کرد.

زندگی روستایی یوش بر پایه دامداری و کشاورزی است. سیب، گلابی، هلو، گیلاس، آلبالو و گردو٬ میوه باغات آن‌جا هستند.

چهار طایفه اسفندیاری، داوودی، کریمی و جمشیدی در یوش به سر می­برند. بنا به اظهارات «سعید جمشیدی» مدیر خانه نیما، قدمت این روستا به ۱۷۰۰ سال پیش برمی‌گردد و هم‌اکنون قریب به ۸۵ خانواده در آن‌جا زندگی می‌کنند.

خانه نیما

به روستا که می­رسید تابلو «خیابان ققنوس» توجه­تان را جلب می­کند. با ققنوس که همراه می­شوید تا انتها و پس از کوچه احمد شاملو٬ تابلو «خانه نیما» شما را هدایت می­کند به سمت راست دهکده و کوچه مرحوم سیروس طاهباز. خانه قاجاری نیما در این کوچه قرار دارد. با پرداخت ورودیه می­توانید از خانه موزه «نیما یوشیج» دیدن کنید.

سعید جمشیدی مدیر موزه در خصوص نیما و خانه وی در زادگاهش می­گوید: «سال ۱۳۳۸ نیما به علت ذات­الریه در تهران فوت و در حالی‌ که تنها ۱۴ نفر در تشییع پیکر وی حضور داشتند در امامزاده عبدالله شهرری به خاک سپرده شد. وی وصیت کرده بود اگر برف و کولاک مانع انتقال پیکرم به یوش نبود٬ در  آن‌جا دفن شوم در غیر این صورت مرا در تهران به خاک بسپارید که بعدها مردم یوش مرا به زادگاهم منتقل خواهند کرد. این اتفاق در سال ۷۲ یعنی ۳۲ سال بعد رخ داد. پیکر نیما در این سال به یوش برده شد و با حضور سه الی چهار هزار نفر از اهالی منطقه در حیاط خانه پدری آرام گرفت...»

وی در ادامه در مورد مرمت خانه تاریخی نیما افزود: «مرمت خانه نیما نیز در سال ۷۲ زیر نظر سازمان میراث فرهنگی آغاز و با صرف حدود۳۵۰ میلیون تومان در تاریخ ۱/۳/۸۸ به پایان رسید و هم اکنون هر ماه حدود هزار نفر از آن بازدید می­کنند. سیروس طاهباز گردآورنده آثار نیما طبق وصیت او در سال ۱۳۷۷ در حیاط خانه کنار نیما به خاک سپرده شد.»

چگونه به یوش برویم؟

از سه مسیر می­توان به روستای یوش و بلده رسید، جاده هراز و پل دواب وجاده کنار رستوران نیما به سمت یوش، دیگری ازشهرستان نور و جاده پارک جنگلی رویان و آبشار آب­پری که در نهایت از بلده سر درمی­آورید و راه سوم که مسیر پیشنهادی ماست پس از طی ۸۰ الی ۹۰ کیلومتر جاده چالوس تا بعد از تونل کندوان و پل زنگوله، سمت راست در امتداد مسجد و هلال احمر٬ جاده فرعی است که تابلو ابتدای آن شما را راهنمایی می­کند که تا یوش ۵۲ کیلومتر و تا بلده ۶۱ کیلومتر جاده را باید طی کنید. مسیر تا خود روستا آسفالت است ولی پیچ­های تند و خطرناکی دارد. توصیه می­کنیم آهسته برانید، تا هم پیچ­های تند مسیر را به راحتی و ایمن پشت سر بگذرانید و هم از طبیعت زیبای آن لذت ببرید.


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۰۰۱۱۸۵۷