site stats


  + سال 94،"سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی" - مقام معظم رهبری _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - سال ۹۴،"سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی" - مقام معظم رهبری

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:انتشار کتاب باغ ایرانی بازتابی از بهشت

تاریخ انتشار:۹۴/۱۲/۲۵

توسط  انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛

انتشار کتاب باغ ایرانی بازتابی از بهشت

کتاب " باغ ایرانی بازتابی از بهشت " به قلم مهدی خوانساری،محمدرضا مقتدر و مینوش یاوری توسط بخش انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری جهان گردش(jalalnews) به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  این کتاب حاصل ده ها سال پژوهش پیگیر، بررسی های میدانی و کنکاش مداوم مولف آن زنده یاد محمدرضامقتدر در باغ های ایرانی و حکمت پیدایش آنها در پهنه فلات کم آب و خشک ایران زمین است .

در پیشگفتار این کتاب آمده است:در گستره فرهنگ وهنر ایران زمین ، باغ ،آینه ای است که خیال خلاق و دست های توانای مردم این سرزمین را پیش چشم می آورد.

 نمادی از باغ آرمانی جان های گشوده به آسمان ، تکه از جهان خاکی که به دست آدمی ، مثالی از بهشت را با همه دوردستی اش در زیر پای نشانده است .

در بخش دیگری از کتاب آمده است : در باغ ایرانی می توان عصاره دریافتی بی مانند را از بیکرانه زیبایی مشاهده کرد که بیعت شکوفا رادر آفاق آن ذوق و اشراق باز آفریده است.

باغ های ما اینک بارنگ و بوی ویژه ای که نمودار هویت مردم ایران و برآیندی ازحس زیبایی و شیوه زیستی این آب وخاک اند ، نگاه ما را به بعد دیگری از میراث پربهای ایران اسلامی می گشایند.

در دیباچه این کتاب نیز می خوانیم: فرهنگ، فرهنگی ماناو پایدار است و سبب این ماندگاری، سه ویژگی انعطاف پذیری، تعامل فرهنگی و درنهایت هویت ملی می باشد که علیرغم تنوع و تکثر موجود در جامعه امروزی به انسجام ملی کمک نموده است.

 شناخت فرهنگ گسترده این سرزمین کهنسال، تنها راه شناخت هویت ملی است و آن نیز عزت ملی را به همراه می آورد. عزت ملی از گسیختگی فرهنگی ممانعت نموده و سرانجام انسجام و قدرت ملی را فراهم می سازد.

فهرست این کتاب شامل باغ ایرانی یا زندگی ایرانی، تاریخ میراث، باغ های پادشاهان بزرگ، مرمت آثار افتخارآمیز باستان دروه های مغول، صفوی و قرن نوزدهم و ... می شود.


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۴۶۴۰۹۰