site stats


  + مجله ایرانگردی دیار اشنا خبرنگار افتخاری جذب می کند _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - مجله ایرانگردی دیار اشنا خبرنگار افتخاری جذب می کند

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:گردشگری به مثابه اشتغالزایی

تاریخ انتشار:۲۸/۰۷/۹۵

گردشگری به مثابه اشتغالزایی*

مسعود یوسفی - همانطور که فعالان و علاقه مندان بخش گردشگری اطلاع دارند، طی روزهای هشتم ونهم شهریور ۹۵  »اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفتگوی همکاری آسیا« موسوم به ACD با حضور نمایندگان کشورهای عضو در تبریز برگزار شد. به نظر می رسد با توجه به شرایط جاری کشور، محوری ترین موضوعی که در این اجلاس  مطرح شد، تاثیر قابل توجه و قطعی بخش گردشگری در درآمدزایی و ایجاد اشتغال در جوامع امروزی است.

به گزارش پایگاه خبری جهان گردش(jalalnews)

مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری در افتتاحیه این اجلاس، در این زمینه گفت: «صنعت گردشگری با برخورداری از ماهیتی چند بعدی می‌تواند درآمد زایی، سود آوری اقتصادی، توزیع عادلانه ثروت و اشتغال آفرینی قابل توجهی را در جوامع میزبان و مقاصد گردشگری به همراه داشته باشد که اختصاص ۱۰% از GDP جهانی و ۱ شغل از هر ۱۱ شغل جهان به این صنعت به خوبی مبین این مطلب است.

ایجاد ۱۴۰هزار فرصت شغلی

البته مدتی پیش از آن، یعنی در ۲۷ مرداد ۹۵  و در جریان دومین نشست شورای عالی میراث فرهنگی که در دفتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برگزار شد » طرح ایجاد ۱۴۰ هزار فرصت شغلی در بخش های گردشگری و صنایع دستی» برای سال های  ۹۵ و ۹۶  به تصویب رسید و بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه مکلف شدند تسهیلات مورد نیاز این طرح را تهیه کنند. بر اساس جزییاتی که در این جلسه مطرح شده بود، ۷۰ هزار فرصت شغلی در بخش گردشگری و ۷۰ هزار فرصت شغلی نیز در بخش صنایع دستی ایجاد خواهد شد.

آنچه در نگاه اول در ارتباط با این طرح، به ذهن خطور می کند، این است که با توجه به انبوه طرح های ناتمام و نیمه تمام بسیاری که از سال های گذشته و دولت های قبلی به جا مانده و تقریبا هیچ تغییر محسوسی در کاهش بیکاری به وجود نیاورده است، بنابراین بیم آن می رود که اجرای طرح ۱۴۰ هزار فرصت شغلی نیز در میانه راه متوقف شود و به قول معروف راه به جایی نبرد.

اما اسحاق جهانگیری به طور ضمنی این نگرانی را بی مورد دانسته و در این باره چنین گفته است : « محاسبات انجام شده برای ایجاد ۱۴۰ هزار فرصت شغلی در دو سال آینده در بخش های گردشگری و صنایع دستی کاملا دقیق بوده و حجم تسهیلات در نظرگرفته شده، برای تحقق آن در مقایسه با بخش های صنایع و کشاورزی بسیار اندک است. به همین دلیل با پیگیری کمیته سه جانبه سازمان مدیریت، بانک مرکزی و سازمان میراث فرهنگی ابعاد مختلف این طرح را می توان ایجاد کرد».

دلایلی برای امیدوار بودن

از سوی دیگر با توجه به افزایش تقریبا محسوسی که در یکی، دو سال اخیر در بخش گردشگری داخلی اتفاق افتاده و تمایل به انجام سفرهای سیاحتی و تفریحی و زیارتی به سبد هزینه بسیاری از خانوارهای ایرانی راه پیدا کرده است، و نیز به دنبال گشایش نسبتا محسوسی که در پی توافق هسته ای و برجام برای کشورمان حاصل شده است، و طی آن جهانگردان و گردشگران خارجی زیادی برای دیدار از ایران راه سفر در پیش گرفته اند، به طوری که این روزها در جای جای کشور می توان رد و نشانی از آنها  یافت، با این اوضاع در صورتی که از سوی دولت و مسئولان بخش گردشگری اراده و همت لازم به کار گرفته شود و با بخش خصوصی نیز همراهی و هماهنگی لازم حاصل شود، به طور حتم می توان به اجرای طرح های اقتصادی  و اشتغال زا و تحقق ایده های سودآور و پربازده در بخش گردشگری، و از جمله ایده ایجاد اشتغال ضربتی برای ۱۴۰هزار فرصت شغلی امیدوار بود. البته بدیهی است دستیابی به همه  آنچه که گفته شد، مستلزم تهیه و تدوین طرح های واقع بینانه، قابل اجرا و توام با عقلانیت خواهد بود.

بر این اساس باید پذیرفت که وضعیت بخش گردشگری کشور به طور کلی به دلیل آماده نبودن زیرساخت های استاندارد و مطلوب، ساختار شکننده و کم توانی دارد؛ به گونه ای که :

- وضعیت حمل ونقل در این بخش و درهمه شاخه های جاده ای، هوایی، دریایی و ریلی آن، تا رسیدن به مرزهای مطلوب و مناسب فاصله زیادی دارد.

- شرایط اقامتی و امکانات رفاهی گردشگران داخلی و خارجی به دلیل کمبود هتل ها و اقامتگاه های  استاندارد و مجهز به امکانات رفاهی لازم مناسب و رضایتبخش نیست.

- مسیرهای تسهیل شده ای برای اطلاع رسانی در مواردی همچون دریافت ویزا و کسب اطلاع مسافران از چگونگی سفر به ایران، چه در فضای مجازی و چه در دستگاه ها و واحدهای متولی از جمله سفارتخانه ها و نمایندگی های خارج از کشور  وجود ندارد

 -۰۰۰۰

سفر به دیار آشنا

کاسب ها و بازاری ها ضرب المثلی دارند که  می تواند در حوزه گردشگری هم به خوبی کاربرد داشته باشد؛ آنها می گویند: «مشتری، مشتری می آورد». به طور حتم چنانچه زیر ساخت های گردشگری در کشورمان مطلوب و مناسب باشد و اوقات و لحظات خوش و خاطره انگیزی را برای گردشگران فراهم بیاورد، آنها هم به نوبه خود به عنوان بهترین مبلغان و معرفی کنندگان جاذبه های بی حد و حصر گردشگری کشورمان عمل می کنند و در بازگشت به دیار خود در تشویق و ترغیب دیگران به دیدار از این دیار آشنا و محبوب خواهند کوشید و رونق اقتصادی و کاهش بیکاری را نیز به دنبال خواهد داشت.

البته دیدار از سرزمین کهن و افسانه ای ایران همواره و در طول همه ادوار تاریخی گذشته پرجذبه، افسونگر و دلپذیر بوده است. کافی است برگ هایی از سفرنامه های سیاحان خارجی را ورق بزنیم و یا مقداری در فضای مجازی جستجو کنیم تا به سهولت دریابیم که چگونه جاذبه هایی طبیعی سحرانگیز و معماری های مفتون کننده شهرها و روستاهای کشورمان و آداب و رسوم پر رمز و راز مردم این دیار هوش از سر این قبیل مسافران و گردشگران ربوده و زبان آنها را به تحسین واداشته است.

اما حق باید داد که زمانه دیگر شده است و دوران معاصر امکانات جدید و روزآمد طلب می کند و انتظارات مردم این عصر با متر و معیار گذشتگان همخوانی و تطابق ندارد. پس دوره گردشگری سنتی به سر آمده و رویکردهای مدرن و نوینی در این زمینه در حال بروز و تکوین است که هم برای مجریان و میزبانان، و هم برای مسافران و میهمانان غایت و نهایت بهره و سودرسانی را در پی دارد که اشتغالزایی و کاهش بیکاری در زمره این اهداف قرار می گیرد.

مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی در جریان برگزاری سومین جشنواره ملی مشارکت در مشهد گفته است: » درآمد ایران در حوزه صنعت گردشگری طبق توافق انجام شده میان سازمان میراث فرهنگی با بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و نیز سازمان توسعه و تجارت معادل ۷.۵ میلیارد دلار در سال برآورد می شود «

 به این ترتیب و برغم همه کاستی ها و محذورات موجود، به نظر می رسد شرایط و زمان برای پیشبرد اهداف اقتصادی، به ویژه در حوزه کسب و کار و نیز اجرای طرح هایی همچون ایجاد ۱۴۰ هزار فرصت شغلی - البته همانطور که پیش تر ذکر شد به شرط آماده سازی زیرساخت ها و روزآمد کردن امکانات -  فرا رسیده و باشد. پس باید مهیا بود و از این فرصت به خوبی استفاده کرد. 

*نقل از شماره ۷ نشریه گردشگری دیار آشنا / سال سوم / نیمه دوم شهریور ماه ۹۵ / صفحه ۱۱ / نقد و نظر

http://telegram.me/jahanegardesh

jahanegardesh_dot_press_at_gmail_dot_com

 


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۴۶۳۴۹۰