site stats

کلیک جهان گردش  + خاطرات نخستین جهانگردان ایرانی را در دیار آشنا بخوانید _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - خاطرات نخستین جهانگردان ایرانی را در دیار آشنا بخوانید

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:آیین های ملی و مذهبی ایران، ظرفیتی مبهم برای جذب گردشگران خارجی

تاریخ انتشار:۱۲/۰۸/۹۵

آیین های ملی و مذهبی ایران، ظرفیتی مبهم برای جذب گردشگران خارجی

جواد جلالی*

یکی از عوامل مهم جذب توریسم در کشورهای دنیا، بهره گیری از ظرفیت آداب و رسوم و آیینهای ملی و مذهبی آن کشور برای جذب توریسم است، به همین خاطرهرساله میلیونها جهانگردان خارجی برای دیدن آداب و رسوم و آیینهای ملی و مذهبی راهی کشورهای مختلف از جمله اسپانیا،  مصر، هند، مالزی، چین، ژاپن می شوند.

به گزارش پایگاه خبری جهان گردش(jalalnews) به نقل از نشریه دیار آشنا- کشور ایران با پشتوانه بیش از سه هزار سال فرهنگ و تمدن ملی و مذهبی که برخی از آنها همچون آیین های نوروزی، مهرگان، .  مشروطیت، و... در بعد مذهبی، آیین هایی همچون عاشورا، نخل گردانی، قالیشویان و.......که برخی از آنها علاوه بر ثبت در میراث فرهنگی ایران، در فهرست میراث معنوی جهانی نیز به ثبت رسیده، از ظرفیت های این آیین ها برای جذب گردشگر خارجی به خوبی استفاده نکرده است.

یکی از این ظرفیتها، برپایی آیین های سنتی عزداریهای محرم است که به اشکال مختلف همچون تعزیه، نخل گردانی، سقاخوانی، توغ برداری و.... در نقاط کشور برگزار می شود.

به اعتقاد نگارنده اگر به دور از هرگونه تعصبات و برخورد سلیقه ای، منافع حضور گردشگران خارجی برای دیدن اینگونه آیین های ملی و مذهبی در چارچوب رعایت برخی موازین که معمولا در بسیاری از کشورها به اشکال محتلف مرسوم است، از سوی متولیان دولتی و بخش خصوصی برنامه هایی فراهم گردد تا هر سال گردشگران خارجی بتوانند در قالب تورهای فرهنگی از این آیین ها دیدن کنند، علاوه بر تعاملات فرهنگی، درآمد های هنگفت و سرشاری عاید کشورمان خواهد شد.

گردشگری مذهبی به عنوان یکی از راهکارهای بسط توسعه و تبادل فرهنگی و تعامل اجتماعی میان اقوام و ملت‌ها امروزه آثار و برکات زیادی را برای هر جامعه‌ای می‌تواند داشته باشد که با برنامه‌ریزی صحیح باید آثار مثبت آن تقویت و عواقب و از پیامدهایی منفی آن با اریه تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های متنوع فرهنگی و اجتماعی به صورت مداوم و مستمر جلوگیری کرد.

صاحب نظران صنعت گردشگری بر این باورند که به لحاظ موقعیت فرهنگی ـ مذهبی خاص ایران در میان کشورهای دیگر، گردشگری مذهبی جای رشد و توسعه بسیاری در کشور ما دارد؛ با این وجود گردشگری مذهبی در ایران با وجود ۸ هزار و ۹۱۹ مکان مذهبی مقدس، هنوز فاقد ساماندهی تخصصی و متمرکز بوده و این وضعیت نابسامان حتی در شهرهای مهمی چون مشهد و قم نیز مشاهده می شود.

این در حالی است که از این تعداد، دست کم ۴ هزار و ۳۱۹ اثر در زمره آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی نیز قرار دارند و علاوه بر داشتن جاذبه زیارتی، دارای جاذبه های فرهنگی ـ تاریخی هم هستند.

در حال حاضر به جز در برخی از شهرهای بزرگ از جمله مشهد که به تازگی سرمایه گذار خارجی برای گردشگری مذهبی در آن فعال شده، برای هیچ یک از این ۸ هزار و ۹۱۹ نقطه، بست سرمایه گذاری مشخصی از نظر زیرساخت های گردشگری اعم از هتل، وسایل حمل ونقل و تور تعریف نشده است.

باید همه کسانی که دلشان برای ایران می سوزد و به منافع نسل های آینده این مرز و بوم می اندیشند، به دور از هر گونه تعصبات، بدانند امروه گردشگری نه تنها ابزاری برای تعاملات فرهنگی است، بلکه می توان با کمک آن تنش های سیاسی و اجتماعی بین کشورها را تعدیل کرد.

از سوی دیگر چنانچه سازمان جهانی جهانگردی، مذهب را به عنوان یکی از اصلی ترین انگیزه های سفر شناخته است، با توجه به باورهای دینی مان که همواره در اسلام به آن تاکید شده، همچنین وجود دهها آیین های مهم ملی و مذهبی در کشور نباید از این ظرفیت ها برای جذب گردشگران خارجی غفلت کرده و کشورمان را از سهم درآمدهای سرشار گردشگری فرهنگی و مذهبی دنیا  محروم کرد.

* مدیر مسئول نشریه دیار آشنا 

* نقل از نشریه دیار آشنا/ شماره ۸/ صفحه ۲/ نیمه اول مهر ماه ۹۵ / سخن مدیر مسئول


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۰۰۱۱۱۹۲