site stats

کلیک جهان گردش  + پایگاه خبری جلال نیوز به "جهان گردش" www.jahanegardesh.ir" تغییر نام داد _ 

 پایگاه خبری جلال نیوز به "جهان گردش" www.jahanegardesh.ir" تغییر نام داد

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:سفر به پایتخت تابستانی سلسله اساطیری کیان و تاسف کم توجهی مسئولان به میراث این منطقه

تاریخ انتشار: ۲۹/۰۸/۹۵

تور یک روزه دماوند؛

سفر به پایتخت تابستانی سلسله اساطیری کیان و تاسف کم توجهی مسئولان به میراث این منطقه

تور یک روزه  دماوند باعنوان سفر به پایتخت تابستانی سلسله اساطیری کیان روز جمعه  برگزار شد، در این سفر علاوه بر کیان  تعدادی از آثار تاریخی و طبیعی شهرستان دماوند که از آن به عنوان پناگاه مظلومان تاریخی نام برده شده مورد بازدید قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری جهان گردش(jalalnews)- در این تور که از سوی انجمن توانمندیهای خدمات توسعه گردشگری ایران به سرپرستی علیرضا حاجی اشرفی یکی از راهنمایان پیشکسوت گردشگری برگزار شد، ۱۰ نفر از علاقه مندان به تاریخ و طبیعت شرکت کردند.

این تور با یکدستگاه ون ساعت ۸ صبح  از میدان آرژانتین با هدف دیدن آثار تاریخی و طبیعی دماوند و کیلان عازم این منطقه شد و در مسیر جاده هراز با عبور از پردیس و حرکت به سمت دماوند، ابتدا  به منطقه ای خوش آب و هوا چشمه اعلا از مناطق گردشگری دماوند رسید و  شرکت کنندگان صبحانه را در پارک زیبای آن صرف کردند، واقعا هوای پاک برخلاف آلودگی  شهر تهران، طبیعت زیبای پارک خصوصا دیدن مناظره پاییزی همه شرکت کنندگان را به وجد آورده بود.

تور سپس به سمت دماوند مسیر خود را ادامه داد و حوالی ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه به این شهر زیبا و قدیمی رسید و با حضور در صحن امامزادگان عبدالله و عبیدالله (ع) از این بنای تاریخی و زیارتی دیدن کرد، فضای معنوی داخل امامزاده، انبوه درختان پاییزی با درختان کهنسال در صحن حیاط آن جلوه ای زیبا به این مکان بخشیده بود.

چیزی که باعث تاسف بازدیدکنندگان قرار گرفت، کم توجهی مسئولان میراث فرهنگی و یا اوقاف به بازسازی این مکان تاریخی و زیارتی بود، متاسفانه گچبری و خط زیبای داخل گنبد تاریخی مسجد از داخل بقعه تخریب شده و در شرف نابودی است و نیاز به مرمت دارد.

شرکت کنندگان تور سپس با حضور در روستای جیلارد،  منطقه ای با نام گیلیارد از قبرستان ایرانیان یهودی که از آن به عنوان پاره ای از تاریخ و تمدن ایران نام برده شده، دیدن کردند، صحنه تاسف باری بود، این قبرستان به رغم  داشتن سابقه تاریخی، بدون دیوار و حریمی رها و مترکه شده است، سنگ خیلی از قبرها شکسته بود، به نظر می رسید برخی افراد سودجو علاوه بر شکستن سنک قبرها، زیر چند تا از آنها را برای پیدا کردن زیر خاکی کنده اند. به هرحال این گونه کارها به نظر می آید، کار درستی نباشد.

تور در مسیر رفتن به سمت شهر کیلان از قلعه کبری در منطقه کوهان دماوند دیدن کرد، این قلعه که بنای تاریخی با قدمت چندین هزار ساله است، در شرف نابودی است و بدون شک حفاظت آن نیاز به توجه مسئولان میراث فرهنگی دارد.

اعضای تور پس از گرفتن عکس یادگاری راهی کیلان شدند و قرار بود، ابتدا از یک کارگاه صنایع دستی بازدید کنند که بدلیل آماده نبودن محل، در خانه پدری سرپرست تور آقای حاجی اشرفی  حضور یافتند، خانه ای قدیمی با حیاطی پردرخت و زیبا، در دو طبقه با اتاق هایی خشتی و سقف تیر و پرتو، بخشی از اتاق ها به طرز زیبایی بازسازی شده بود. به هرحال اعضای تور امروز تصمیم داشتند میهمان آقای حاجی اشرفی ناهار را  آبگوشت محلی بخورند.

اما چه آبگوشت لذیذی، آن هم در فضایی دوست داشتنی، جای همه شما خالی بود.

عصر جمعه بعد از حضور در روستای زیبا و گردشگری ساران که به ماسوله استان تهران لقب گرفته و دیدن  درخت کهنسال این روستا که گفته می شود، بیش از ۵۰۰ سال قدمت و ارتفاعی بالای ۵۰ متر دارد و فوق العاده مورد استقبال گروه قرار گرفت، همچنین بازدید از تپه و قلعه تاریخی حاج عسگر و شنیدن توضیحات آقای حاجی اشرفی درباره آن،  تور از جاده فیروزکوه راهی تهران شد.

در این تور فرهنگی و تفریحی خانم قائم مقامی از طرف نمایندگی دفتر سازمان ملل در تهران، جواد جلالی مدیر مسئول نشریه گردشگری دیار آشنا و پایگاه خبری جهان گردش ، خانم حسنی نماینده آژانس آموسان، فرهاد فرید پناه یکی از فعالان اکوتوریسم، مهدی زاده فیلمبردار از یکی از کانوهای تبلیغاتی به اتفاق همسر خود حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این تور با تشکر از  آقای حاجی اشرفی،  آمادگی خود را برای شرکت در تورهای آینده  اعلام کردند.

 شهر باستانی کیلان یکی از شهرهای دماوند است که به گفته اهالی این شهر، نام قدیمی آن «کیان» و پایتخت تابستانی سلسه اساطیری کیان بوده است.

در کیلان کهن‌ترین نشانه حضور انسان در کاوش‌های باستان شناختی به دست آمده است؛ قدمت این شهر به ۱۴ تا ۱۸ هزار سال قبل برمی‌گردد.

باستان شناسان موفق به کشف ابزار سنگی در قلعه حاج‌عسگر کیلان شده‌اند؛ نکته مهم این است که حتی در زمان قاجار نیز این شهر جزو رفت و آمد رجال سیاسی به حساب می‌آمد.

مسجد جامع این شهر بنایی ستودنی است؛ محوطه داخل مسجد ۱۵ ستون قطور دارد که فوق‌العاده منظم است؛ قدمت این مسجد به دوران ایلخانی برمی‌گردد.

کیلان دارای سه حمام قدیمی و تاریخی عمادالدین، شمس و علی جمال بوده؛ دو قلعه مجاور این شهر نیز به نام قلعه خوراب فاجان و دیگری قلعه حاج‌عسگر است؛ این شهر دارای مدرسه‌ای است که ۸۵ سال قدمت دارد.

علاقه مندان برای شرکت در تورهای گردشگری انجمن توانمندیهای خدمات توسعه گردشگری ایران با آقای حاجی اشرفی با شماره تلفن همراه ۰۹۱۲۳۵۸۶۹۸۳ تماس حاصل نمایند.

برای مشاهده بقیه تصاویر به کانال تلگرام زیر مراجعه نمایید:

http://telegram.me/jahanegardesh

jahanegardesh_dot_press_at_gmail_dot_com


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۰۰۱۱۶۲۹