site stats

کلیک جهان گردش  + مجله ایرانگردی دیار آشنا برای امور نمایندگی خود در مراکز استانها نیروی واجد شرایط جذب می کند _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - مجله ایرانگردی دیار آشنا برای امور نمایندگی خود در مراکز استانها نیروی واجد شرایط جذب می کند

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:آغاز فصل چهارم کاوشهای باستانی شناسی قلعه ایرج

تاریخ انتشار:۱۴/۰۸/۹۶

آغاز فصل چهارم کاوشهای باستانی شناسی قلعه ایرج

فصل چهارم کاوشهای باستان شناسی قلعه ایرج پیشوا یکی از بزرگترین و وسیع ترین استقرارگاه های تاریخی ایران با هدف تشخیص چگونگی ارتباط ساختارهای این قلعه با یکدیگر، کاربری آنها و در نهایت کاربری اصلی قلعه آغاز شد.

به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدرضا نعمتی، سرپرست هیات کاوش های باستان شناسی قلعه ایرج پیشوا امروز یکشنبه با اعلام این خبر گفت: براساس پژوهش های فصول قبل آثار معماری اندکی در داخل قلعه وجود دارد ولی برخلاف فضای داخلی قلعه در داخل حصار تعداد زیادی اتاق ،راهرو، تاق و ورودی های زیادی ساخته شده که نشانگر اهمیت ساخت و سازهای موجود در حصار است.
او با اشاره به این نکته که قلعه ایرج دارای ساختار و آثار متفاوتی از دیگر قلعه های تاریخی ایران است، آن را یکی از شاهکارهای معماری دوره ساسانی دانست که احتمالاً محل استقرار و اردوگاه  افسران و سپاهیان ساسانی بوده است.

این باستان شناس با بیان این نکته که در بخش داخلی قلعه ایرج آثار و بقایای معماری در سطح دیده نمی شود، گفت: قلعه ایرج پیشوا با وسعتی نزدیک به ۲۰۰ هکتار یکی از وسیع ترین و بزرگترین استقرارگاههای تاریخی است.
نعمتی افزود: این قلعه که در شمال روستای عسکر آباد بر سر راه ورامین به پیشوا واقع شده محوطه ای است  به طول ۱۴۸۰ متر شمالی- جنوبی و ۱۳۰۰ متر شرقی- غربی که تمامی مصالح بکار رفته در آن از چینه و خشت خام است.
به گفته این باستان شناس، از این قلعه تنها حصار آن پابرجاست که از ارتفاع آن ۱۶ متر باقی مانده و ضخامت آن بین ۲۰ تا ۲۲ متر و دارای ۴ دروازه بوده و در حال حاضر دو دروازه شرقی و غربی آن تقریبا سالم است.

وی افزود: این حصار دارای ۱۴۸ برج نیم دایره ای است که در حدفاصل هر دو برج ۴ تاق بزرگ در بالا و دو ورودی تاقدار در قسمت پایین وجود دارد.
او با اشاره به ثبت ملی قلعه ایرج در سال ۱۳۸۲ گفت: کاوشهای این فصل به مدت ۴۵ روز  ادامه دارد.
فصل چهارم کاوشهای باستان شناسی قلعه ایرج با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می شود.


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۰۰۱۲۸۶۱