site stats

کلیک جهان گردش  + مجله ایرانگردی دیار آشنا برای امور نمایندگی خود در مراکز استانها نیروی واجد شرایط جذب می کند _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - مجله ایرانگردی دیار آشنا برای امور نمایندگی خود در مراکز استانها نیروی واجد شرایط جذب می کند

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:نابودی بخشی از استقرارگاه گشتاسبی

تاریخ انتشار:۲۰/۱۰/۹۶

نابودی بخشی از استقرارگاه گشتاسبی

بخشی از استقرارگاه گشتاسپی با اجرای یک طرح عمرانی نابود شد

با دو بانده کردن بزرگراه جنوب کشور که از باشت و گچساران می گذرد قسمت بزرگی از استقرارگاه گشتاسپی که مملو از سفال بود از میان رفت و زیر جاده جدید قرار گرفت.

به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش- محمد تقی عطایی سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر افزود :در اواخر دهۀ هشتاد خورشیدی تعداد ۳۹ گِل­نبشته به خط میخی عیلامی در حین شخم زمین در استقرار گاه گشتاسپی به دست آمد.

او افزود: با تحقیقات صورت گرفته مشخص شد این تعداد گل نبشته از استقرارگاه گشتاسپی یافت شده که  پس از آن در سه مرحله از این استقرارگاه بازدید شده و بررسی بیشتری به عمل آمد و پس از انتشار اخبار کشف این گل نبشته ها، هیاتی از سوی پژوهشکدۀ باستان­شناسی مأمور گمانه­زنی در این استقرارگاه شد.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش موجود، در تمام گمانه ها لایۀ درجا و دست نخورده وجود نداشت اظهار داشت : اما چند قطعه سفال عیلامی از بسترهای دست چندم یافت شد.

عطایی گفت :در سال ۱۳۸۸ و طی بررسی فراگیر شهرستان گچساران (در آن زمان شهرستان باشت جزء شهرستان گچساران بود)، این محوطه به طور دقیق بررسی شد و علاوه بر کشف قطعات سفال های عیلامی، قطعه کوچکی از یک گل نبشته نیز یافت شد.

او تصریح کرد :با این کشف اهمیت این جایگاه به عنوان منشاء گل نبشته های مکشوفه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

این باستان شناس با اشاره به اینکه در سال های اخیر موضوع دو بانده کردن بزرگراه جنوب کشور که از باشت و گچساران می­گذشت مطرح شد گفت : با تسطیح زمین و زیر سازی راه، قسمت بزرگی از استقرارگاه گشتاسپی از میان رفت و زیر جاده جدید قرار گرفت.

 او افزود: در حین تسطیح خاک های استقرارگاه که مملو از سفال بود در کنار جاده و نزدیک تنها درخت بزرگ بلوط توده شده بود.

او با بیان اینکه  این استقرارگاه و خاک های توده شده مجدداً در اواخر اسفند ماه ۱۳۹۵ و در جریان سومین فصل بررسی راه شاهی هخامنشی مورد بازبینی قرار گرفت تصریح کرد :متاسفانه خاک های دارای مواد فرهنگی از محل اصلی جابجا و به صورت کپه های جداگانه توده شده بود.

رییس هیأت باستان شناسی گفت :  به منظور  بررسی کامل این پشته ها تمام خاک های این پشته ها که در آنها اثری از قطعات سفالی به چشم می خورد غربال شد و تمام مواد باستانی به دست آمده از خاکها جدا شدند.

او  این موادرا  به طور عمده شامل خُرده سفال  و مهمترین یافته غیر از خرده سفال محوطه را یک قطعه گل شکل داده شده با دو اثر مُهر بود (گِل­مُهر) اعلام کرد و افزود: مالک زمین نیز دو قطعه شکسته از دو گل­نبشته مجزا و تعدادی ساغر، کاسه و پیاله شکسته که در حین کار در زمین یافته بود به هیات تحویل داد.

مجوز برنامه الک کردن خاک های حاصل از تخریب محوطه گشتاسپی شهر باشت کهگیلویه و بویر احمد با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد . نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی

 


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۰۰۱۱۰۷۶