site stats

کلیک جهان گردش  + از مجله ایرانگردی دیار آشنا در هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان تقدیر شد _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها   -از مجله ایرانگردی دیار آشنا در هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان تقدیر شد

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:بهشتی در نشست جایگاه زواره: از دیدگاه غربیها ایران قابل زیست نیست

تاریخ انتشار:۲۳/۱۰/۹۶

سید محمد بهشتی در نشست جایگاه زواره در توسعه پایدار با تکیه بر مزیت های فرهنگی، تاریخی و طبیعی:

از دیدگاه غربیها ایران قابل زیست نیست

بهشتی با اشاره به این نکته که غربی ها از ایران تصویری هزار و یک شبی دارند که جادو یکی از عناصر این تصویر است گفت : با توجه به معیارهای غربی ایران قابل زیست نیست و به نظر آنها ایرانیان با عمل بر خلاف طبیعت می توانند در این منطقه زندگی کنند.

به گزارش نشریه الکترونیک جهان گردش به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری طی سخنانی با ابراز خرسندی از این که غربی ها هنوز راز زیستن در این سرزمین را متوجه نشده اند، در نشست "جایگاه زواره در توسعه پایدار با تکیه بر مزیت های فرهنگی، تاریخی و طبیعی" به توضیح دو اصطلاح شهروندی و اهلی بودن پرداخت.

او درباره اصطلاح شهروند گفت: در مباحث شهرسازی مطرح می شود که اگر شهری در وضعیتی از نظر اجتماعی قرار گیرد که دارای شهروند باشدیعنی دارای امتیازی است چرا که گاه ممکن است در شهر افرادی زندگی کنند که به راستی شهروند نباشند.

او در ادامه به مقوله  شهروند در مباحث جامعه شناسی اشاره کرد و با نیکو دانستن عبارت شهروند گفت: اگر ساکنان شهرها، به رتبه شهروند ارتقا پیدا کنند، می توان از ان به عنوان یک رویداد پسندیده یاد کرد.

بهشتی افزود: در ایران و بسیاری از نقاط جهان که دارای سابقه طولانی زیست هستند با پدیده ای که با شهروند دارای تفاوت ماهوی است روبرو هستیم، پدیده ای به نام " اهل".

به گفته وی، اهل جایی بودن ویژگی ها و خصوصیتی اضافه بر شهروند دارد چرا که شهروند بودن در واقع واقعیتی حقوقی است .

او با اشاره به مهاجرت به سایر کشور ها گفت: برای پذیرفته شدن به عنوان شهروند یک شهر مثلا نیویورک، پاریس و ...  باید آداب خاصی را به جا آورد و این شهروندی حقوق و تکالیف خاصی هم به دنبال خواهد داشت .

بهشتی تاکید کرد: این در حالی است که جنس اهل جایی شدن با شهروند شدن متفاوت است و کسی نمی تواند از یک مقطعی به بعد اهل جایی شود به طور مثال یک فرد از ابتدا یا اهل زواره هست یا نیست.

او با بیان این نکته که اهل جایی بودن شدنی نیست بلکه بودنی است، افزود: ما اراده ای در اهل جایی بودن  یا اهل جایی نبودن، نداریم یعنی اگر کسی اهل زواره باشد نمی تواند تصمیم بگیرد اهل زواره نباشد.

او با مطرح کردن این پرسش که اهل جایی بودن به چه معنا است؟ گفت: همه چیزها، مزیت ها و مختصاتی که شهروند بودن دارد را "اهل" هم دارد چرا که اهل جایی بودن به معنای داشتن برخی وظایف و حقوق است اما کیفیت آنها متفاوت است.

بهشتی در ادامه برای نمونه گفت: در فارسی اصطلاح "همسایه" را داریم و به دو انسان یا خانواده ای که در کنار هم زندگی می کنند اطلاق می شود، این در حالی است که همسایه با همجوار متفاوت است.

او در توضیح این تفاوت گفت: دو همجوار در بهترین حالت حسن همجواری را رعایت می کنند به عبارت دیگر مزاحمت و دردسری برای هم ایجاد نمی کنند اما همسایه همانگونه که از این واژه مشخص است یعنی وجود سایه ای که هر دو زیر آن هستیم، در واقع هر دو زیر سایه هم هستیم.

بهشتی افزود: درواقع همسایه حتما باید با همسایه کار داشته و نمی تواند نسبت به حال و روز او بی تفاوت باشد اما همجوار ها نباید به هم کار داشته باشند.  

وی گفت: همسایه ها مدام دنبال نوعی الفت هستند و به همین دلیل مثلا در خانه همسایه را می زنیم و برایش آش می بریم. این در حالی است که در همجواری، الفت موضوعیت ندارد.

بهشتی یادآور شد: اساس اهلیت موکول به انس و الفت با محیط و ملاقات دل محیط است.

او در پاسخ به  این پرسش که چه کسی اهل کجاست؟ گفت: اهل آن کسی است که با دل و محیط ملاقات کرده است . در واقع زواره هم دل دارد وفقط خشت و گل نیست بلکه دلی دارد که این دل را مثلا اصفهان ندارد هرچند اصفهان هم دلی دارد که زواره ندارد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در ادامه در توضیح این که زواره ای کیست؟ گفت: اگر من به زواره بروم، مهمان زواره خواهم بودو هرچند از میزبانی اهالی زواره بهره مند می شوم اما خیلی بعید است که بتوانم با دل زواره ملاقات کنم.

او افزود: اگر بتوانم با دل زواره ملاقات کنم از نظر زواره ای ها اهل این شهر محسوب خواهم شد.

بهشتی در تعریف اهل زواره گفت: اهل زواره یعنی با دل این شهر ملاقات کردن  که تنها در سایه انس، الفت و تقرب امکان دارد.

به گفته وی، هرچقدر محیط زندگی، سخی تر باشد و منابع زیستی و آب و خاک و سبزی فراوانی داشته باشد، دلش خیلی در پس پرده نیست به همین دلیل اهل آنجا شدن خیلی شاق نیست اما جایی که محیط کمی خسیس است و گوهر در پشت پرده ها پنهان شده ، اهل آنجا شدن کار آسانی نیست و کسانی که اهل آنجا هستند در واقع گوهر گرانبهایی را در اختیار دارند.

بهشتی تصریح کرد : گوهر به نایابی و کمیابی خود گوهر می شود وگرنه اگر مثلا فراوانی طلا هم مانند آهن باشد ارزش ان هم مانند آهن می شد.

او با اشاره به وجود مناطقی در ایران که گوهر و دلشان کمیاب است ،زواره را یکی از مهمترین این نمونه ها دانست.

بهشتی افزود: تمام حاشیه غربی و کم و بیش حاشیه شمالی کویر، خراسان و حاشیه جنوبی کویر لوت همگی خصوصیات مشابهی دارند و در صورت ظاهر چیزی را عرضه نمی کنند تا جایی که در سفرنامه های اروپایی ها از مناطقی مانند یزد، زواره  شاهد تعجبی هستیم از این که چرا ایرانی ها این سرزمین را برای زندگی انتخاب کرده اند چرا که از نظر انها این سرزمین غیرقابل زیست است اما همین افراد با کمی تامل در این زیست گاه ها دچار شگفتی شدند.

او افزود :  غربی ها از ایران تصویری هزار و یک شبی دارند، به طور مثال جادو یکی از عناصر این تصویر است چون با معیارهای انها ایران قابل زیست نیست و به نظر آنها ما خلاف طبیعت عمل کرده ایم که می توانیم در این منطقه زندگی کنیم و راز زیستن در این سرزمین را هنوز متوجه نشده اند.

نیاکان ما موفق شدند دراین سرزمین خشک تمدنی درخشان بسازند

سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران نیز در این نشست، ایران را سرزمین کیمیاگران دانست و تصریح کرد که نیاکان موفق شدند در این سرزمین خشک تمدنی درخشان بسازند .

وی در رابطه با ویژگی های مهم ایرانیان و ازجمله زواره ای ها در قدیم گفت: ما آدم هایی بودیم که می توانستیم بالقوه ها را بالفعل در آوریم یعنی نوعی کیمیا گری در سرزمین ما و توسط ما انجام می شد.

تقریبا کمتر از یک قرن است که نسل جوان و روشنفکرها و متخصص ها و مدیران گاهی متصور این موضوع هستند که اگر ما امروز دچار مشکل و دشواری هستیم به دلیل این است که سرزمین ما کم آب، کویری و خشک است این در حالی است که در همین سرزمین کم آب و خشک، پدران و نیاکان ما موفق شده بودند تمدنی درخشان را بسازند.

او تاکید کرد: مشکل از سرزمین و ایران و ایرانی بودن نیست بلکه مشکل این است که امروزه شیوه و روش گذشته خود را کنار گذاشته و تقریبا از حدود یکصد سال قبل ، هر آنچه که هست را بدون تلاش و کار به صورت سریع و خام  عرضه می کنیم و همین امر برایمان مشکل ساز شده است.

 

محیط طباطبایی افزود: در گذشته اگر ابریشمی داشتیم آن را تبدیل به پارچه و زری می کردیم و اگر دامداری داشتیم پشم و نخ آن را فرش و گلیم می کردیم و در واقع هر چیزی را تبدیل می کردیم اما امروزه حتی آب را هم به صورت خام و عادی می فروشیم.

او با اشاره به شرایط ویزه و خاص امروز گفت: امروز باید با تکیه بر توان بالقوه خودمان تلاش کنیم که از آن به عنوان سرمایه ای بهره برداری کرده تا سودش منجر به رفاهمان شود.

او با اشاره به برخورداری شهر زاوره از یک ویژگی مهم تاریخی گفت: آب را از ۷۰کیلومتر دورتر به زواره منتقل  کرده و  به خاطر ظرفیت ارتباطی و اقتصادی و سیاسی  این شهر را بنا کردند.

به گفته وی، یادگارهای باقیمانده از گذشته زواره همگی نشان از دوره ای بسیار درخشان و ارزشمند دارند.

سپس این پرسش را مطرح کرد که چگونه بدون این که بخواهیم از صفر سرمایه گذاری کنیم ، از سرمایه های موجود حداکثر بهره را بگیریم و حرکتی در جهت رفاه مدنی و اقتصادی و توسعه کشور ایفا کنیم؟

 محیط طباطبایی در پایان  بر لزوم توجه به گذشته و یادگارهایی از سبک زندگی پدرمانمان گفت: گاه این یادگارها را فراوش کرده ایم اما احیا و رونق آنها می تواند شرایط بهتری را برای ما فرهم کند.

 

http://telegram.me/jahanegardesh

 


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۰۰۱۱۶۳۲