site stats


  + خاطرات نخستین جهانگردان ایرانی را در دیار آشنا بخوانید _ 

مطالب اختصاصی سایت تازه ترین خبرها  - خاطرات نخستین جهانگردان ایرانی را در دیار آشنا بخوانید

لیست دسته‌بندی‌هاعنوان:نقش اینستاگرام در سفر

تاریخ انتشار:۲۳/۱۰/۹۶

نقش اینستاگرام در سفر

فاطمه سلیمی

جهان گردش - عکس، یک هزار کلمه ارزش دارد. عکس‌ها احساسات، افکار و واقعیت‌ها را منتقل می‌کنند؛ مواردی که به درستی نمی‌توانند توسط کلمات بیان شوند. جنبه‌های بصری، بخش بزرگی از سفر را تشکیل می‌دهند زیرا مسافرت یک معامله بزرگ است که مقدار آن به‌طور مداوم درحال افزایش است و دراین میان، عاملی مهم که در انتخاب سفرتوسط مردم نقش اصلی را ایفا می‌کند، جنبه بصری است. عکس‌ها و فیلم ها، به ویژه آن‌هایی که توسط مسافران واقعی گرفته شده‌اند، تاثیر مهمی در تصمیم‌گیری مردم داشته و اکثریت معتقدند در جستجوی اطلاعات، جنبه‌های بصری  بیشتر از متن‌ها و نظرات دارای اهمیت هستند. در میان انواع مختلف رسانه‌های اجتماعی، اینستاگرام  توانسته به یکی از بزرگترین و فعال‌ترین سیستم عامل‌های رسانه‌ای که برارتباطات بصری تمرکز دارد، تبدیل شود.

اینستاگرام، یک برنامه شبکه اجتماعی است که اجازه می‌دهد تا کاربران عکس‌ها و فیلم ها را از گوشی هوشمند به اشتراک بگذارند. این اولین رسانه اجتماعی است که به طور خاص برای کاربر روی دستگاه تلفن همراه ساخته شده است.اینستاگرام ابتدا در اکتبر ۲۰۱۰ به‌عنوان یک برنامه رایگان تلفن همراه منتشر شد . اخیرا  به این نرم افزار ۷۰۰ میلیون کاربر دسترسی پیدا کرده و به طور متوسط ۹۵ میلیون عکس و فیلم در روز به اشتراک می‌گذارند. (Instagram press ۲۰۱۷؛ Parker ۲۰۱۶).

در فرآیند برنامه‌ریزی تعطیلات سفر، کاربران اینستاگرام  با مرور عکس‌های افرادی که در تعطیلات هستند به دنبال مقصد و مکان‌های مختلف  می‌پردازند و سپس مقصد مورد نظررا انتخاب می‌کنند. کاربران با مشاهده عکس‌های واقعی افراد از محل ویا محصول مورد نظر، در مقابل عکس‌های ویرایش شده مجلات مسافرتی و وب سایت‌ها، تصویر درست‌تری از مقصد خواهند داشت. عکاسی حرفه‌ای ممکن است جذاب باشد، اما اگر تصویر در محل واقعی گرفته شده باشد، بیشتر احتمال دارد که با تجربه شخصی مسافران در هنگام بازدید از محل مورد نظر ارتباط برقرارکند.

اینستاگرام، در رسانه‌های اجتماعی به طور فزاینده نقش مهمی ایفا می‌کند، این سیستم عامل صرفا به‌عنوان ابزار ارتباطی نیست بلکه  باید نقش پیچیده‌ی آن را درک کنیم که با امور اقتصادی، تجاری و اجتماعی درگیر است. بررسی نحوه نمایش اینستاگرام در ایجاد یک مقصد گردشگری مشخص می‌کند که این نرم افزار و کاربرانش باید به‌عنوان یک فرم جدید ارتباطی معرفی شوند. عمق حضور اینستاگرام به‌عنوان یک کانال ارتباطی جدید در ارتقاء موقعیت‌های توریستی در دنیا، غیر قابل انکار است. از طریق امکانات این نرم‌افزار، افراد می‌توانند به‌راحتی مکان‌های گردشگری را بیابند، بدون آن که زمان زیادی را صرف خواندن متن ها ونوشته‌های طولانی درمورد سفر کنند. اینستاگرام، نه تنها به عنوان یک آلبوم عکس آنلاین بلکه به عنوان یک رسانه تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا ویژگی‌های پیچیده دارد که دسترسی راحت به اطلاعات و نیز انتشار آن برای عموم را فراهم می‌کند.

در بخش گردشگری، کاربران می‌توانند از آن به‌عنوان کانال تبلیغاتی استفاده کنند. با این حال، مهم است که اشاره کنیم که روند ارتقاء در این رسانه اجتماعی  با رسانه‌های معمولی مانند چاپ و تبلیغات الکترونیکی متفاوت است، به این علت که این رسانه توانایی تغییر دادن کاربران به یک بازاریاب بالقوه برای هر یک از مطالب بصری آپلود شده را دارد.

عکس‌ها، بخش بزرگی از بازاریابی سفر و جنبه‌های بصری، نقش مرکزی را در ارتباطات بازاریابی ایفا می‌کنند؛ به همین دلیل اینستاگرام باید بخشی از برنامه‌های بازاریابی سازمان‌های مدیریت مقصد باشد. تصاویر تأثیر زیادی بر رفتار و نحوه خرید مصرف کننده دارند، زیرا آنها راه را برای مصرف کنندگان برای ایجاد یک اتصال بصری با محصول، قبل از خرید فراهم می‌کنند. محتویات ویدئویی نیز یک روش منحصر به فرد دیگر اینستاگرام است که از طریق آن کاربران می‌توانند با مقصد‌ها ارتباط برقرار کرده و با به اشتراک‌گذاری فیلم محبوبشان بر رفتار مسافران تأثير بگذارند.

بر رفتار انسان  هنگام سفر عوامل متعددی تاثیرگذار است ، لیکن امروزه حساب اینستاگرام توانسته با تاکید بر روی جلوه‌های بصری، صوتی، روایت و تخیل کاربران، امکان معرفی و ارتقاء محل مورد نظر گردشگران را  فراهم کند.تاکنون بیش از ۱۷۹ میلیون پست با عنوان سفر در اینستاگرام منتشر شده  که نشان از پتانسیل بالای آن در روند توسعه صنعت سفر و گردشگری دارد.

*کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری / نقل از نشریه شماره ۱۹ دیار آشنا

 

http://telegram.me/jahanegardesh

 

 


 
نشریه الکترونیک خبری جهان گردش


تعرفه آگهی
مجتمع رفاهی خدماتی آفتاب
کاریز
واگذاری امور جذب آگهی

بنر تبلیغاتی موسسات و شرکتها

  

آمار بازدیدکنندگان

۴۱۴۶۳۱۴۰